Jesteś emerytem lub rencistą?

W bardzo prosty sposób możesz przekazać 1,5% podatku na leczenie dzieci z wrodzonymi wadami serca. Zajmie Ci to tylko kilka minut.

PIT-OP

Kto może przekazać 1,5% podatku przez PIT-OP?

Emeryci i renciści, których jedyne dochody pochodzą z urzędu emerytalnego lub rentowego. W ubiegłym roku wprowadzono rozwiązania prawne, które ułatwiają przekazanie 1,5% podatku przez emerytów i rencistów. Wcześniej, aby wesprzeć organizacje pożytku publicznego 1,5% podatku, musieli oni samodzielnie rozliczyć PIT i zrezygnować z rozliczenia dokonywanego przez ZUS. Obecnie procedura została znacznie uproszczona i pozwala w łatwy sposób przekazać 1,5% dla organizacji pożytku publicznego. Wystarczy, że emeryt lub rencista wypełni PIT-OP, podpisze go i wyśle na adres swojego urzędu skarbowego.

Jak należy wypełnić PIT-OP?

Formularz PIT-OP jest oświadczeniem o przekazaniu 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Ma objętość niecałej strony maszynopisu. Wypełniający go podatnik uzupełnia tylko białe pola formularza. W polu nr 1 musi podać swój NIP lub numer PESEL. W polu numer 4 – rok którego dotyczy rozliczenie. W rubryce numer 5 należy wpisać nazwę i adres swojego Urzędu Skarbowego. Pola nr 6, 7 i 8 powinny zawierać dane podatnika to jest: nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia. W polu numer 13 należy zawrzeć czytelny podpis.
Aby ułatwić Państwu rozliczenie, Fundacja Serce Dziecka wpisała do formularza PIT-OP numer KRS. Dzięki temu mogą być Państwo pewni, że 1,5% trafi do Fundacji i zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację dzieci z wrodzonymi wadami serca lub wyposażenie polskich szpitali w specjalistyczny sprzęt kardiologiczny, ratujący życie i zdrowie pacjentów.

Nie mogę pobrać formularza PIT-OP, co robić?

Deklaracja PIT-OP jest zapisana w formacie PDF. Do jej pobrania potrzebny jest program Adobe Reader, który można pobrać bezpłatnie ze strony producenta tutaj. Program działa w praktycznie każdym systemie operacyjnym, w tym: Microsoft Windows NT, Mac OS, Linux, Solaris, Unix.

Program e-pity by e-file
Program dedykowany Fundacji Serce Dziecka, nie umożliwia dokonania swobodnego wyboru i przekazania 1,5% podatku innej organizacji pożytku publicznego.
Program jest współfinansowany ze środków pochodzących z 1,5% podatku.